Wizyta w Polsce z Shihanem Katsuyuki Shimamoto – rok 2010. Autor: Anna Sanner

Powrót do listy artykułów

Powtarzamy ponownie przesłanie pięciu nauk o irimi-nage. Shihan omawia bardziej szczegółowo niektóre punkty.

Obręcz ki: Kiedy próbujecie za pomocą ramion wygenerować ten kolisty przepływ ki, pomyślcie jak w najlepszy sposób możecie stworzyć harmonię z waszym partnerem. Wpuśćcie partnera do obręczy. Za pomocą obręczy i myśli o harmonii zapobiegasz takiego rodzaju błędowi (Shihan odwraca swoje centrum od uke, potężnie chwyta go lewą ręką za kark i staje zbyt daleko od niego, próbując na próżno pociągnąć go w kierunku swojej prawej ręki).

Fala: Razem z falą, którą tworzycie, zbierajcie wszystkie skały i kamienie, wszystkie zanieczyszczenia i brud. Woda może po prostu płynąć swoją własną drogą, w swoim własnym tempie bez wyrzucania pojedynczych rzeczy. Może tylko zabrać przedmioty i kontynuować swój bieg razem z nimi, łącząc się z nimi w jedność. Ta niezwykła cecha to siła fali w irimi.

Złożenie: Kiedy składacie partnera, zróbcie to porywając go swoją falą. W ten sposób staniecie się wystarczająco wielcy, a on stanie się wystarczająco mały, żeby sobie z nim poradzić.

Palce wskazujące w dół: Gdy tego uczycie, pomyślcie jak to sformułować. Czy powiecie „Wyceluj końcami palców w stronę tatami.”? Powiecie: „Wetknijcie palce w ziemię.”? A jeśli widzicie ucznia koncentrującego się zbyt mocno na swojej ręce, przypomnijcie mu o Shizentai, o patrzeniu na wszystko równocześnie, zamiast skupienia jedynie na ręce.

Więcej o Tenchi-nage

W tenchi-nage jedna ręka idzie w górę, ki unoszące się nieskończenie do nieba, a jedna ręka idzie w dół, zakorzeniając ki nieskończenie głęboko w ziemi. Pomiędzy Niebem i Ziemią jesteśmy my, ludzie. Niebo, Ziemia i człowiek nie są oddzielnymi rozwiązaniami. Nie istnieją w odosobnieniu od pozostałych. Wszystkie wspólnie tworzą harmonię. Tenchi-nage jest tego symbolem – człowiek próbujący być najlepszym możliwym połączeniem, najlepszym możliwym torem energii między Niebem i Ziemią.

Znaczenie skierowania waszych palców w dół na końcu irimi-nage jest takie samo: zawartością przekazu jest nieskończoność i harmonia między człowiekiem i całą otaczającą naturą.

Wielki Umysł, Małe Szczegóły

Zawsze utrzymujcie Shizentai: nie ograniczajcie swojego świata. Stwórzcie duże pole widzenia i zasięg swojego działania. Gdy wasi uczniowie skupiają się na drobnym szczególe, takim jak ręka ich partnera, zwróćcie im uwagę.

Również sprawdzajcie swoją postawę, za każdym razem. Upewnijcie się, że wasz zasięg postrzegania jest szeroki. Czy nie patrzycie w tej chwili tylko na jednego ucznia? Czy nie patrzycie tylko na jeden mały zakątek dojo?

Żeby być pewnym, że utrzymujecie Shizentai, możecie zwrócić uwagę na następujące punkty i użyć ich jako listy kontrolnej:

1. Szerokie pole widzenia (patrzyć na wszystko jednocześnie)

2. Łopatki w tył i w dół

3. Barki rozluźnione

4. Spokojny oddech

5. Kolana luźne (gotowe by ruszyć)

6. Ki spokojne i wyśrodkowane

7. Spokojny umysł

Diabeł Tkwi w Szczegółach

Aikido jest proste, ale w tej prostocie leży cała jego trudność. Wielu uczniów myśli, że coś jest proste i nie dbają o to. Zwróćcie im uwagę, gdy tak się dzieje. Nie pozwólcie im zaniedbywać precyzji technik (ashi-sabaki, postawa, obręcz ki, itd.) i nie pozwólcie im zaniedbywać poprawnej pozy (szerokie pole widzenia, prawidłowy oddech, itd.).

Żeby to osiągnąć, musicie stale sprawdzać swoją własną precyzję i poprawiać postawę za każdym razem. Używajcie listy kontrolnej, którą zaproponowałem, aby być pewnym, że posuwacie się do przodu na swojej ścieżce aikido. Nie wolno nam zapominać tych prostych, ale najtrudniejszych podstaw treningu aikido. Trzeba to weryfikować u siebie i przekazywać sposób poszukiwania naszym uczniom. Jest to nasza rola, jako tych osób, którzy w dojo naszą hakamę.

Spójrzcie w Niebo

Raz na jakiś czas popatrzcie w niebo. Popatrzcie na nie tylko przez jedną chwilę, później zamknijcie oczy i zapamiętajcie co zobaczyliście. W jakim kierunku poruszały się chmury? Ile widzieliście ptaków? Gdy patrzę na niebo w nocy to zauważam księżyc. Gwiazdy. Trochę chmur. A co z resztą nieba? Ile z tego ogromnego, ciemnego nieba faktycznie zauważyliśmy?

Ja także mam tendencję do patrzenia w niebo i tylko myślę: “Jaki piękny księżyc!”. Ale księżyc jest piękny tylko dlatego, że niebo jest ciemne. Możemy zrobić wydech tylko dlatego, że wzięliśmy wdech. Wskazujemy palcami w dół, ale również pokazujemy nimi na niebo nad Australią.

Copyright © 2025 Warszawski Klub Aikido Aikikai Paweł Zdunowski, wszystkie prawa zastrzeżone.