Warszawski Klub Aikido Aikikai pod kierunkiem Pawła Zdunowskiego został oficjalnie założony 10 października 2005 roku. Jednak początki treningów w Dojo Koło, które przekształciło się potem w główne Dojo WKAA, sięgają listopada 1998 roku. Paweł Zdunowski i Michał Jaworski rozpoczęli wtedy samodzielne prowadzenie Dojo kontynuując własne treningi w pozostałych dojo Warszawskiego Stowarzyszenia Aikido Aikikai.
Przez pierwsze 2 lata, treningi w Dojo Koło były prowadzone jedynie dla studentów Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej i Zarządzania. Zajęcia odbywały się wówczas na połowie mocno używanej maty zapaśniczej. Z czasem jednak Klub rozpoczął zapisy dla osób "z zewnątrz".
W roku 2000 Michał Jaworski otworzył własne Dojo, a Paweł Zdunowski nadal prowadził treningi na Kole.
W maju 2004 roku, zafascynowany Aikido Marek Hancke, skontaktował się z Pawłem Zdunowskim w celu utworzenia grupy w szkole przy ul. Przytulnej. Do poprowadzenia regularnych treningów został oddelegowany instruktor Tomasz Wiśniewski. Tak powstało Dojo Choszczówka, obecnie mieszczące się w szkole przy ulicy Piwoniowej 18.
W sierpniu 2004 roku w Dojo Koło pojawiły się pierwsze czarne pasy. Podczas obozu w Zwierzyńcu prowadzonego przez Pawła Zdunowskiego, odbyły się egzaminy, w wyniku których stopnie mistrzowskie uzyskały trzy osoby: Tomasz Królak, Karolina Ładyżyńska i Tomasz Wiśniewski.
Na początku października 2005 roku, Paweł Zdunowski podjął decyzję o związaniu się z Aikido zawodowo i założył własny klub, w którego skład weszły Dojo Koło i Choszczówka. Klub został zarejestrowany w Polskiej Federacji Aikido. Jesienią 2005 roku w WKAA, prowadzącym dotąd treningi jedynie dla dorosłych, powstała sekcja dziecięca pilotowana i rozbudowywana przez Dariusza Trojanowskiego oraz Michała Gajewskiego.
Przełomowym momentem dla WKAA był przyjazd do Polski japońskiego instruktora Aikido, wolontariusza JICA - Ryota Kinoshita. Został on zaproszony na dwuletni kontrakt przez PJWSTK w Warszawie do prowadzenia treningów w Klubie działającym pod opieką Pawła Zdunowskiego przy Uczelni. Obaj instruktorzy współpracowali ze sobą przez 2 lata, a prywatnie nawiązała się między nimi przyjaźń. Serdeczność i wiedza wesołego Japończyka zjednała mu również serca ćwiczących w WKAA.
We wrześniu 2006 roku Klub zakupił nową matę do Dojo Koło, które zostało odnowione i urządzone własnymi siłami ćwiczących.
W październiku 2006 roku Paweł Zdunowski wszedł w skład Komitetu Organizacyjnego, a Klub został poproszony o obsługę Uroczystej Gali przeprowadzonej w Warszawie przez PFA z okazji 30-lecia Aikido w Polsce. W pracach związanych z przygotowaniem i przebiegiem imprezy wzięło udział prawie 30 osób z WKAA pod kierownictwem Pawła Zdunowskiego i Piotra Roguskiego.
W listopadzie 2006 roku, realizując pomysł Ryoty Kinoshita, Paweł Zdunowski wraz z ćwiczącymi w Klubie zaprosili do Polski jego Nauczyciela. Odbył się wtedy pierwszy w Polsce staż z Shihanem Katsuyuki Shimamoto. Okazało się, że to spotkanie wyznaczyło kierunek działania Klubu, a jego efektem są kolejne lata współpracy z Shihanem: coroczne staże w Polsce, wyjazdy grup z WKAA do prowadzonego przez niego Shosenji Dojo w Osace oraz spotkania z nim i jego uczniami w Holandii.
Jesienią 2009 roku do WKAA dołączyło Dojo Wieliszew, założone w 2005 roku przez Arkadiusza Grodzickiego, który rozpoczynał swoje treningi w Jeleniej Górze pod kierunkiem Jerzego Sapieli.
Obecnie Warszawski Klub Aikido Aikikai składa się z trzech Dojo, w których regularne treningi prowadzi doświadczona kadra instruktorska. Zajęcia odbywają się w grupach z podziałem na wiek ćwiczących oraz na poziom ich zaawansowania. W Klubie ćwiczą dorośli, młodzież i dzieci.
Organizowane są wyjazdy do Japonii, obozy, staże szkoleniowe i imprezy integracyjne. Współpracujemy z Shihanem Shimamoto, jego Dojo w Osace oraz uczniami w Holandii. Rozwijają się również regularne kontakty szkoleniowo-towarzyskie z polskimi klubami Aikido: Uczelnianym Klubem Aikido PJWSTK w Warszawie, Kołobrzeskim Klubem Aikido Kaigan Dojo, Elbląską Szkołą Aikido Ronin oraz ćwiczącymi w wielu klubach w całej Polsce.
W dniu 8 października 2011 roku Warszawski Klub Aikido Aikikai wraz z Kołobrzeskim Klubem Aikido Kaigan Dojo i Elbląską Szkołą Aikido Ronin decyzją Shihana Katsuyuki Shimamoto wszedł w skład Aikido Shoryukai Polska - związku klubów ćwiczących pod kierunkiem Pawła Zdunowskiego i reprezentującego linię Shimamoto w Polsce, a obecnie rozbudowywanego o kolejne kluby z Warszawy i Gdańska.
Copyright © 2024 Warszawski Klub Aikido Aikikai Paweł Zdunowski, wszystkie prawa zastrzeżone.