Posiada 8 dan Aikido i tytuł shihana Aikikai. Jest jednym z najbardziej uznanych nauczycieli Aikido na obszarze Kansai w Japonii i Przewodniczącym Osaka Prefecture Aikido Federation. Pełni także funkcję Członka Zarządu All Japan Aikido Federation.
W dniu 12 stycznia 2014 roku, Sensei Katsuyuki Shimamoto otrzymał "Nagrodę za Zasługi dla Budo" (Budo Koro Sho) w dziedzinie Aikido, przyznawaną w Nippon Budokan raz w roku wybitnym osobom z 10 różnych dyscyplin Budo. Pierwszą osobą, która otrzymała tę nagrodę w 1981 roku w dziedzinie Aikido, był Sensei Kisaburo Osawa - bezpośredni nauczyciel Senseia Shimamoto.
Swoje treningi Aikido rozpoczął podczas studiów w Buddyjskim Uniwersytecie Komazawa w Tokio. Za namową swojego Profesora Kakuzen Suzuki, Sensei Shimamoto, posiadający wówczas 2 dan w karate, został poproszony o założenie uniwersyteckiej sekcji Aikido, którą poprowadził Shihan Kisaburo Osawa (9 dan Aikikai). Asystentem Senseia Osawa na pierwszym treningu był deshi Mitsugi Saotome.
Po jakimś czasie Sensei Shimamoto rozpoczął treningi w Hombu Dojo i tam spotkał O’Senseia.
Sensei Shimamoto podczas pobytu w Tokio miał okazję uczyć się u Założyciela Aikido O’Senseia Morihei Ueshiba i wielu wybitnych nauczycieli Hombu Dojo. Wspominał, że oszczędzał wtedy na jedzeniu i fryzjerze, żeby mieć pieniądze na dojazdy do Hombu. Jednak nieżyjący już Osawa Sensei pozostał jego głównym nauczycielem. Sensei Shimamoto wspomina, że był on niezwykle prawym, kochającym człowiekiem. Sposób w jaki żył był pełen miłości i wdzięku. Nauczał poprzez swoją obecność i zachowanie, a nie za pomocą słów. Zawsze tworzył szczęśliwą, domową atmosferę. Jego płynny, ale efektywny styl Aikido można również obecnie dostrzec w Shosenji. Sensei Shimamoto kontynuuje przekaz swojego Nauczyciela jak i niezwykłą atmosferę. Wchodząc na treningi do Shosenji Dojo, poza Japończykami można spotkać ćwiczących z całego świata.
Sensei Shimamoto prowadzi obecnie treningi w Toyonaka Shosenji Dojo w Osace oraz seminaria w regionie Kansai w Japonii. Pod jego opieką znajduje się wiele Dojo i federacji na całym świecie. Regularnie odwiedza i prowadzi staże Aikido w Australii, Kanadzie, Singapurze, Izraelu, USA (Wyspa Guam), Holandii, Belgii, Polsce i wielu innych krajach.
Poza nauczaniem Aikido Sensei Shimamoto jest kapłanem buddyjskim Soto Zen. Stanąwszy w pięknym ogrodzie zen przed jego domem, można zobaczyć po lewej stronie budynek rodzinnej świątyni, której Sensei jest piętnastym z kolei właścicielem. Po prawej stronie, widać Dojo Aikido, w którym na codziennym treningu ćwiczy wiele osób z wysokimi stopniami w Aikido.
Syn Senseia Shimamoto – Tamayuki, rozpoczął treningi Aikido jako dziecko, otrzymując solidne podstawy podczas trzyletniego pobytu w Hombu Dojo. W roku 2023 otrzymał stopień 7 dan Aikikai.
Kontakty Senseia Shimamoto z Polską rozpoczęły się od przyjazdu jego ucznia: Ryota Kinoshita (wówczas 3, a obecnie 5 dan) w charakterze wolontariusza JICA. Spotkanie Ryoty Kinoshita z Pawłem Zdunowskim zaowocowało nawiązaniem i rozwojem współpracy szkoleniowej z Senseiem w Polsce.
Od jesieni 2006 roku, na zaproszenie Pawła Zdunowskiego i Polskiej Federacji Aikido, Sensei regularnie prowadzi staże w Polsce, a jego sposób nauczania Aikido zdobywa u nas coraz większą popularność. Polscy uczniowie Senseia również odwiedzają jego dojo w Osace.
W dniu 8 października 2011 roku Shihan Katsuyuki Shimamoto podjął decyzję o nadaniu nazwy "Aikido Shoryukai Polska" dla związku klubów ćwiczących pod kierunkiem Pawła Zdunowskiego i reprezentującego linię Shimamoto w Polsce.
"Aikido Shoryukai Polska" bez zmian administracyjnych, pozostaje ściśle w strukturach Polskiej Federacji Aikido i oznacza linię techniczną w jej ramach.
W skład "Aikido Shoryukai Polska" wchodzą następujące kluby: Warszawski Klub Aikido Aikikai, Kołobrzeski Klub Aikido Kaigan Dojo, Elbląska Szkoła Aikido Ronin, Uczelniane Stowarzyszenie Aikido Politechniki Gdańskiej, Klub Aikido Jodan Warszawa oraz Uczelniany Klub Aikido PJWSTK w Warszawie.
Copyright © 2025 Warszawski Klub Aikido Aikikai Paweł Zdunowski, wszystkie prawa zastrzeżone.